Yaş pastalar

Yaş pastalar

Yaş pastalar

Pırlanta Organizasyon salonu, Alanya Ekmek Fırın Pastane ve Cafe işletmesinin bir alt koludur ve organizasyonlarda kullanılan tüm yiyecekler kendi bünyemizde size özel olarak üretilmektedir. Sizlere sunduğumuz tüm ürünler lezzet ve hijyenden ödün vermeden özenle hazırlanmaktadır. Yaptığımız yaş pastaların bir bölümünü aşağıda bulabilirsiniz.

Yaş Pasta Nasıl Yapılır?

Yaş pastalar temel olarak pandispanya, krem şanti, krema, (Dikkat: Krema ve krem şanti aynı şey değildir.) aromalar (meyveler yada çikolatalar) ve süslemek için çeşitli soslar yada dekorlar içerir.
Yaş pastalar içerdiği aroma ve meyvelere göre yada süslenme şekillerine göre farklı isimler alırlar. Örneğin: Kara orman pastası vişneli ve çikolatalı, rulo pasta ise klasik yaş pastanın rulo şeklinde sarılması ile yapılır.
İlk kat pandispanya olmak üzere, krema ve aromalandırıcılar ile toplamda 3 kat pandispanya ile yapılır. Tamamlanan pasta krem şanti yada şeker hamuru ile sıvanır. Ardından süsleme detaylarına geçilir. Süsleme yaparken genelde pastanın içeriğindeki aromalandırıcılar ile pastanın dış yüzeyi süslenir. Süsleme olarak genelde meyve,çikolata,soslar yada jöleler kullanılabilir. Arzu edilirse üzerine çeşitli makaronlar ve soğuk mermer çalışması ile elde edilmiş çikolatalar koyulabilir.

Soğuk Mermer Çalışması Nedir?

Soğuk mermer çalışması yapmak için öncelikle erimiş çikolata elde etmek gerekir. Kalıp halde gelen çikolatalar benmari usulunde eritilir. (Yani sıcak su yardımıyla doğrudan temas olmadan yavaş yavaş). Ardından -18 derecede dondurulmuş bir mermer tabakasının üzerine dökülerek ince bir katman halinde mermer sıvanır. Soğukla buluşan çikolata hemen sertleşmeye başlar. Tam olarak sertleşmeden bıçak yada spatula yardımı ile istenilen dekorlar çıkarılır ve yaş pastanın üzerinde yerleştirilir. Günümüzde çoğu modern pastane ve otellerdeki aşçılar bahsi geçen soğuk mermer çalışmalarını yapar. Bu çalışmalar tecrübe ve hız gerektirir.

Yaş Pastalar ile ilgili bilinen yanlışlar

Yaş pasta yapıldığı gün tüketilmek zorundadır.

Yanlış bir inanıştır. Çünkü yaş pastalar doğru saklama koşullarında saklandığı sürece(soğuk zincir bozulmadığı sürece) 5 güne kadar tüketilebilir. Soğuk hava zinciri bozulduktan sonra ise 3 gün içerisinde tüketilmelidir. Kesinlikle dışarıda bırakılmamalıdır. Mümkünse +4 derece buzdolabında dondurmadan saklanmalıdır.

Pandispanya Zehirler

Başkar bir yanlış ise pandispanyanın zehirli olması konusundadır. Yaş pastalar dışarıda sıcak havaya maruz kaldığı sürece krema, krem şanti ve meyveleri üzerinde bozulmalar oluşur ve sonucunda bakteriler üremeye başlar. İnsanların zehirlenmesine neden olan şey bu bakterilerdir.

Resim baskılı pastalar sağlıksızdır

Resim baskılı pastalar hijyenik koşullarda, ince bir şekerhamuru yağıdı yada gofret üzerine gıda boyası kullanılarak yazıcılar tarafından yazdırılmaktadır. Cihazların bakımı ve temizliği yapıldığı sürece hijyen konusunda endişelenmenizi gerektirmez.

Şekerhamuru yaş pastayı bozar

Şeker hamuru ile kaplanan yaş pastanın hava ile etkileşimi azalacağından tam tersine yaş pastaların ömrü uzamaktadır. Ancak şeker hamuru su yada nem ile buluştuğu anda terlemeye ve erimeye başlayacaktır. Bu nedenle buzdolabından çıkardığımız şeker hamurlu yaş pastalar terleme ve erime eğilimi gösterir. Şeker hamurlu yaş pastalar buzdolabı içerisindeki nemi de sevmezler. Bu nedenle bu tarz yaş pastaların çok bekletmeden tüketilmesi tavsiye olunur.

Herşeyin tazesi güzeldir, yaş pastanın da öyle

Kısmen yanlış bir inanıştır. Taze yaş pastanın aromaları pandispanyaya karışmak için fırsat bulamadan tüketildiği için yaş pastada aromasal bir keyif alamazsınız. 1 gün +4 derece buzdolabı koşullarında bekletilmiş yaş pastayı tükettiğinizde krema ve aromalandırıcıların tadının pandispanyaya geçtiğini, pastanın çok daha lezzetli hale geldiğini göreceksiniz. Ancak gereğinden fazla bekletilmiş yaş pasta ise nemli buzdolabı ortamı ve üfleme ile soğutulan buzdolabı koşullarında kuruma yapacak damak zevkinizi bozacaktır.

Figürlü yaş pasta yapması çok kolay

Kesinlikle yanlış bir düşünce. Pastacılık özünde çok özel bir iştir. Tecrübe ve özen ister. Ancak figürlü yaş pasta yapma işi bu işin çok daha dışında bir sanattır. Heykeltraşçılık yetileri ve uzun eğitimler gerektirir. Şeker hamuru işlemesi çok kolay görünen ama aslında çok zor bir hammaddedir. Ortam sıcaklığı, nemi ve hatta el sıcaklığınız bile şeker hamuruna şekil verme işlemine etki eder. Şekil verirken ise yaş pasta ile olan oran, figürün kendi içerisindeki orantı da çok büyük önem teşkil eder. Bu tarz yaş pastalar yapılmadan önce projelendirilir ve ondan sonra uygulamaya geçilir.

Aşağıda tarafımızdan yapılmış olan yaş pastalara örnekler bulunmaktadır. Afiyet olsun 🙂